MAGAZÍN

Ktorá umývačka riadu zatočí s nečistotou najlepšie?

Ktorá umývačka riadu zatočí s nečistotou najlepšie?

Je umývačka riadu skutočne výhodnejšia ako ručné čistenie?

Umývačka riadu sa už stala samozrejmosťou vybavenia každej modernej kuchyne. Podľa akých kritérií si však vybrať umývačku, aby zodpovedala našim predstavám? Ktoré parametre by sme si, okrem spotreby vody a elektrickej energie, mali pri kúpe všímať?

Obsah:

Čo treba zvážiť pred kúpou umývačky riadu?

Ešte skôr ako sa rozhodnete pre kúpu umývačky, položte si niekoľko základných otázok, ktoré vám pri výbere toho správneho typu spotrebiča určite pomôžu:
 • Koľko členov má domácnosť, pre ktorú potrebujeme umývačku riadu?
 • Hľadáme samostatný alebo vstavaný spotrebič?
 • Potrebujeme spotrebič len na občasné alebo pravidelné umývanie riadu?
 • Postačí nám umývačka so základnými funkciami alebo preferujeme spotrebič s množstvom smart programov a moderných funkcií?
 • Koľko financií sme ochotní do umývačky riadu investovať?

Prečo sa umývačka riadu vyplatí?

Dôvodov prečo si zaobstarať do domácnosti umývačku riadu je hneď niekoľko. Ak by ste sa domnievali, že ručné umývanie je spoľahlivejšie, lacnejšie a šetrnejšie k vášmu riadu i peňaženke, opak je pravdou. Výrobcovia umývačiek dostupných na súčasnom trhu ponúkajú špičkové spotrebiče, ktoré si dokážu poradiť so znečisteným riadom skutočne rýchlo aj úsporne.

Napríklad na umytie 10 kompletných sád riadu by ste pri ručnom umývaní spotrebovali približne až 35 litrov vody. K tomu samozrejme treba pripočítať i nevyhnutné náklady na saponát, ohrev a v neposlednom rade i váš vzácny čas strávený pri tejto nepopulárnej domácej činnosti.

Naopak, umývačke riadu by na rovnaké množstvo postačilo len 16 a pri kvalitnejších modeloch dokonca iba 9,6 litrov vody! Nehovoriac o minimálnej spotrebe umývacieho prostriedku a nízkych nákladoch na elektrickú energiu. Navyše, čas, ktorý vďaka umývačke získate, môžete využiť oveľa príjemnejšie ako pri preplnenom dreze.

Naša rada:
Ak sa rozhodnete pre vstavanú umývačku riadu, dôsledne zvážte i výber pracovnej kuchynskej dosky. Menej kvalitné materiály, prípadne ich povrchové úpravy, sa môžu pod vplyvom pary zo spotrebiča poškodiť.

Aké funkcie ponúkajú jednotlivé programy umývačiek riadu?


Pri výbere umývačky riadu je potrebné, aby sme si všímali najmä nasledovné parametre:

 1. spotreba vody
 2. spotreba elektrickej energie
 3. veľkosť
 4. kapacita
 5. hlučnosť
Okrem týchto atribútov, ktoré sa spravidla odvíjajú od ceny, veľkosti a značky, existuje v súčasnosti i množstvo programov a funkcií, ktorými sa umývačky riadu od seba líšia. Vďaka týmto vylepšeniam môže byť umývanie riadu, ako i obsluha samotného spotrebiča ešte oveľa úspornejšia a jednoduchšia.

Produkty z katalógu


Ponúkame vám základný prehľad programov, s ktorými sa môžete pri kúpe umývačky riadu stretnúť. Vďaka nim sa dokážete v jednotlivých funkciách šikovne zorientovať a vybrať si tak praktický spotrebič podľa vlastných predstáv:
 • Odložený štart – praktická funkcia, ktorá vám umožní posunúť spustenie umývačky riadu napríklad na nočnú hodinu, kedy môžete mať elektrickú energiu za výhodnejšiu cenu, alebo môžete odložiť jej zapnutie na čas, ktorý trávite mimo domácnosti, aby vás nerušil hluk spotrebiča
 • Aqua stop – v prípadoch vypnutia prúdu, alebo pri inej poruche spotrebiča, dôjde vďaka tejto funkcii k automatickému zastaveniu prívodu vody do umývačky riadu a tak sa zabráni nežiadúcemu zaplaveniu kuchyne.
 • Vario Speed Plus – špeciálny program, ktorý v prípade potreby umožní dokonalé umytie riadu v expresne rýchlom čase
 • Quick Power Wash – taktiež rýchly režim, ktorý dokáže skvele umyť a vysušiť znečistený riad už za 60 minút
 • ECO program– umývací program vďaka, ktorému si dokáže vaša umývačka poradiť so znečisteným riadom s minimálnou spotrebou vody a elektrickej energie
 • Perfekt Dry – dokonalé vysušenie riadu pri nízkej spotrebe
 • Senzor Dry – šetrný program, ktorý využijete najmä pri umývaní krehkého riadu
 • Brilliant Glass Care – umožňuje dokonale a šetrne vyčistiť i jemné sklenené poháre
 • Auto Open – vďaka tejto funkcii dôjde k automatickému otvoreniu dvierok po ukončení umývacieho a sušiaceho cyklu umývačky riadu
 • Brilliant Light – vnútorné osvetlenie umývačky, vďaka ktorému bude uloženie vášho riadu ešte rýchlejšie a jednoduchšie 
 • Wifi Connect – vďaka tomuto chytrému riešeniu dokážete jednoducho ovládať vašu umývačku riadu i na diaľku

Najčastejšie otázky (FAQ) ohľadom Umývačky riadu

Je umývačka riadu skutočne výhodnejšia ako ručné čistenie?

Áno, kvalitná umývačka spotrebuje na vyčistenie rovnakého množstva riadu až o 4-krát menej vody, ako by sme potrebovali pri bežnom ručnom umývaní.

Nepoškodzuje umývačka riadu sklenené poháre?

Moderné umývačky sú vybavené špeciálnym šetrným programom Brilliant Glass Care, vďaka ktorému vaše luxusné poháre na víno ostanú krištáľovo čisté a bez škrabancov.

Nie je umývačka riadu príliš hlučná?

Vôbec nie. Moderné umývačky riadu sú vybavené špičkovým invertorovým motorom, ktorý vďaka modernej technológii znižuje vibrácie i hlučnosť spotrebiča.
Viac produktov z kategórie Umývačky riadu nájdete v našom katalógu.
Hore